Netradiční české hrací karty - Týn nad Vltavou

23.9.2011 - 31.10.2011

Vašek jako medvěd z Prodané nevěsty na žaludském esu, horník-budovatel na žaludském filku, matičky a šroubky v podobě veselých postaviček nebo granáty, klasy, lipové listy a pivní soudky namísto červených, zelených, žaludů a kulí. I takové karty, včetně největších mariášových karet na světě, budou k vidění od 23. září do 31. října 2011 v Městském muzeu v Týně nad Vltavou. Výstavu Netradiční české hrací karty“ zde pořádá Občanské sdružení Club sběratelů hracích karet, o.s. Osobní záštitu poskytl akci starosta Týna nad Vltavou Mgr. Milan Šnorek.

„Vystavené exponáty mají co možná nejširší veřejnosti ukázat, že svět karetních her mnohem barvitější a pestřejší než karty, se kterými hrajeme s přáteli mariáš nebo kanastu. Jde především o svébytný grafický projev, který má v Čechách dlouhou tradici. Hrací karty vytvořili takoví umělci jako byl Mikoláš Aleš, Artuš Scheiner, Zdeněk Mézl a další přední grafici od 19. století až po současnost,“ říká předseda Clubu sběratelů hracích karet, o.s. Petr Bílý.

Na výstavě budou k vidění i ukázky karet sloužících k propagaci výrobků či firem – za pozornost stojí třeba karty našich pivovarů -, návštěvníky čekají i tradiční i netradiční kvarteta a herní sady „Černého Petra“.

Expozice představí i největší mariášové karty na světě, které v letošním roce vydala společnost Hrací karty, s.r.o. Karty doplní i ukázka předmětů užitého umění a předmětů denní potřeby s karetní tématikou - korbely, lisy na karty, manžetové knoflíčky nebo mýdlo. „Věříme, že mnozí návštěvníci se po shlédnutí výstavy stanou také sběrateli hracích karet -  jako krásného výtvarného artefaktu a dokladu dobré řemeslné práce,“ věří spoluorganizátor neobvyklé výstavy Petr Bílý, který je zároveň předním českým i evropským sběratelem.