Název: Vystavují největší karty na světě

Datum: 22.09.2011,  Str.: 2

Ročník: 20, Číslo: 223

Odkaz:   https://ceskobudejovicky.denik.cz/  

Týn nad Vltavou – Žaludské eso s medvědem z Prodané nevěsty, filek s horníkem budovatelem i trumfy s pivními soudky namísto červených srdcí. Takové karty budou od zítřka k vidění v Městském muzeu v Týně nad Vltavou. Začne tu výstava Netradiční české hrací karty.
"Chceme ukázat, že svět karetních her je barvitý a pestrý.
Jde především o svébytný grafický projev, který má v Čechách dlouhou tradici, vždyť hrací karty tvořili i takoví umělci jako Mikoláš Aleš, Artuš Scheiner nebo Zdeněk Mézl," uvedl spoluorganizátor a předseda Clubu sběratelů hracích karet Petr Bílý. Výstava nabídne i ukázky karet sloužících k propagaci výrobků či firem, netradiční kvarteta a herní sady Černého Petra a také největší mariášové karty na světě.
Expozici doplní užité umění a předměty denní potřeby s karetní tematikou, například korbely, lisy na karty, manžetové knoflíčky nebo mýdlo.
"Věříme, že mnozí návštěvníci se stanou také sběrateli karet jako krásného výtvarného artefaktu a dokladu dobré řemeslné práce," dodává Bílý. Vernisáž výstavy se uskuteční zítra v 17 hodin. Poté bude otevřeno v neděli 25. září od 14 do 16 hodin a v následující všední dny od 9 do 16 hodin. Výstava potrvá do 31. října. Plné vstupné je 20 korun.