Unikátní karty překvapují nápadem a vtipem

Vašek jako medvěd z Prodané nevěsty na žaludském esu, horník na žaludském filku, matičky a šroubky v podobě veselých postaviček nebo granáty, klasy, lipové listy a pivní soud -ky namísto červených, zelených, žaludů a kulí.

To vše je k vidění od neděle 25. září do konce října v Městském muzeu v Týně nad Vltavou. Výstavu nazvanou Netradiční české hrací karty pořádá občanské sdružení Club sběratelů hracích karet.

 Zvířátkové mariášky

 "Mezi hodně ceněné karty patří zvířátkové mariášky profesora Mudruňka z počátku minulého století. Jsou zajímavé hlavně svým zpracováním. Legenda dokonce praví, že na kulovém králi je císař František Josef jako karikatura opičáka," řekl Právu předseda Clubu sběratelů hracích karet Petr Bílý.

Na výstavě mohou návštěvníci zhlédnout i první reklamní české mariášové karty šroubařské firmy z 30. let minulého století, kde místo postav jsou šrouby a jiné pracovní náčiní. Hodnotné jsou také karty malíře Mikoláše Alše či současného výtvarníka Ludvíka Tichého.

"Vystavili jsme tu asi 100 sad karet. Jde o české nestandardní karty, ty běžné jsme vůbec nevystavovali," upozornil další z členů karetního sběratelského klubu, Milan Bednář z Českých Budějovic, který patří společně s Bílým k významným sběratelům. Doma mají každý kolem 2,5 tisíce sad karet.

 Raritou největší karty

 Raritou na výstavě jsou největší mariášové karty na světě o rozměrech 182 x 306 mm. Sběratelé vystavují také karty Černý Petr nebo kvarteto a lidé si mohou v místnosti postavit z karet i dům.

"Vystavené exponáty mají co možná nejširší veřejnosti ukázat, že svět karetních her je mnohem barvitější a pestřejší než karty, se kterými hrajeme s přáteli mariáš nebo kanastu. Jde především o svébytný grafický projev, který má v Čechách dlouhou tradici," sdělil Bílý.

Výstava byla slavnostně zahájena v pátek 23. září v 17 hodin. Pro veřejnost se otevře hned v neděli 25. září od 14 do 16 hodin a poté vždy ve všední dny od 9 do 16 hodin.

V době státního svátku lze výstavu navštívit od 14 do 16 hodin. Jednotné vstupné je 20 korun, děti do šesti let mají vstup zdarma.