Netradiční výstava neobvyklých hracích karet

     Vašek jako medvěd z Prodané nevěsty na žaludském esu, horník-budovatel na žaludském filku, matičky a šroubky jako veselé postavičky, granáty, klasy, lipové listy a pivní soudky namísto červených, zelených, žaludů a kulí. Takové karty budou k vidění od 23. 9. do 31. 10. 2011 v Městském muzeu v Týnu nad Vltavou. Občanské sdružení Club sběratelů hracích karet, o.s. zde v tomto termínu pořádá výstavu „Netradiční české hrací karty“. Nad pořádáním výstavy převzal záštitu starosta Týna nad Vltavou Mgr. Milan Šnorek.

     „Vystavené exponáty mají co možná nejširší veřejnosti ukázat, že svět karetních her mnohem barvitější a pestřejší, než karty se kterými hrajeme s přáteli Mariáš nebo Canastu. Jde především o svébytný grafický projev, který má v Čechách dlouhou tradici. Hrací karty vytvořili takoví umělci jako byl M. Aleš, A. Scheiner, J. Vodrážka, Z. Mézl a mnozí další přední grafici od 19. stol. po současnost“ říká předseda Clubu sběratelů hracích karet, o.s. Petr Bílý.

     Na výstavě budou k vidění, kromě karet uvedených výtvarníků i ukázky karet sloužících k propagaci výrobků či firem (např. karty našich pivovarů), tradiční i netradiční kvarteta a herní sady „Černého Petra“. Vystaveny budou i největší mariášové karty na světě, které v letošním roce vydala společnost Hrací karty, s.r.o. Expozici doplňuje ukázka předmětů užitého umění a předmětů denní potřeby s karetní tématikou (korbely, lisy na karty, manžetové knoflíčky, mýdlo). „Věříme, že po shlédnutí této výstavy se mnozí její návštěvníci stanou také sběrateli hracích karet jako krásného výtvarného artefaktu a dokladu dobré řemeslné práce“.