výstava „Karty osudu – Z historie vykládacích karet

Vlastivědné muzeum, Oráčovská 15, 270 33 Jesenice

akce proběhla: 13.7.2012 - 23.9.2012

pořádal CSHK ve spolupráci s Městským muzeem TGM v Rakovníku

 

„Výstava nás zavedla do tajemné oblasti magie a věštění budoucnosti, kterou představují právě vykládací karty.  Byly tu k vidění  třeba pozoruhodné karty nesoucí jméno nejslavnější francouzské vědmy Mademoiselle Lenormand, ale i karty lidového vykladačství a také díla naprosto svébytná, které se zaškatulkování brání,“ říká Petr Bílý, předseda Clubu sběratelů hracích karet. K největším raritám výstavy patří ručně malované originály vykládacích karet od Emy Destinnové, které byly v Jesenici vystaveny úplně poprvé. Světoznámá operní pěvkyně je vytvořila patrně v krušných letech 1916-1918, kdy jí coby údajné špiónce rakouská policie nařídila domácí vězení.  Překvapením byla určitě i ukázka různých variant astrologických vykládacích karet Giovanniho Babtisty Seniho, osobního astrologa Albrechta z Vajdštejna.   

Výstava zahrnovala přes 100 vybraných exponátů se zaměřením zejména na karty českého původu. Ty reprezentovaly hry z dílen Antonína Bernáška a Filipa Fischla v Praze, Josefa Landfrase z Jindřichova Hradce nebo bratrů Willnerových z Teplic. Kromě karet inspirovaných krásnou a obratnou Slečnou Lenormand výstava zahrnovala i půvabné karty lidového vykladačství. Nechybějí ani unikátní návrhy tarotových karet A. R. Svobody z roku 1947, které se po změně poměrů už nestihly dočkat vydání. Expozici doplňila také zajímavá informace o vývoji českých tarotových karet.

„Návštěvníci se mohli projít se časem 200 let nazpátek a sledovat vývoj vykládacích karet od pouťových planetek z 19. století až k dílům současných autorů jakými jsou třeba Iva Hüttnerová nebo Inka Delevová,“ říká Petr Bílý, znalec karetní historie a aktivní sběratel. Jeho sbírka čítající přes 3000 balíčků hracích i vykládacích karet patří dnes k největším kolekcím u nás i v Evropě.

 

obrázková galerie: