Unikátní hrací karty v Týně nad Vltavou

Od neděle 25. září si můžete udělat výlet do Týna nad Vltavou. Tedy můžete si ho tam udělat i kdykoliv jindy, ale pokud tak učiníte v období od neděle 25. září do 31. října letošního roku, mám pro vás skvělý tip. Zajděte si do místního Městského muzea. Občanské sdružení Club sběratelů hracích karet zde pořádá výstavu Netradiční české hrací karty.

Předseda tohoto Clubu pan Petr Bílý k této výstavě mj. řekl: „Vystavené exponáty mají co nejširší veřejnosti ukázat, že svět karetních her je mnohem barvitější a pestřejší než karty, jimiž doma hrajeme mariáš nebo kanastu.“ Pro iSenior.cz odpověděl i na několik  dotazů.

Na výstavě máte největší mariášové karty na světě. Prozradíte, ještě nějaká nej – třeba nejstarší, nejcennější, nejkurióznější?

Největší karty vydala nástupnická organizace dříve monopolního výrobce OTK (firma Hrací karty, s.r.o.), každá hra je číslovaná a s certifikátem.

Na výstavě budou k vidění jak netradiční karty z historie -například národní hra
E. Neumanna, hrací karty M. Alše, zvířátkové karty prof. Mudruňky, či první reklamní karty formy Šrouby Drdla.

Z novější doby pak hry propagující cestovní ruch v Československu - ČEDOK, pivovarnictví, karty vydávané PZO (dříve podniky zahraničního obchodu), karty s budovatelskou tématikou, tzv. lidové karty J. Kušičky.

Návštěvníci ale uvidí i netradiční karty vzniklé po roce 1989. Zvláště zajímavé pak jsou autorské karty našich předních výtvarníků - Zd. Mézla, L. Tichého, i nastupující generace grafiků - J. Vydra.

V neposlední řadě to jsou také kvarteta, Černí Petři a karty vykládací. Výstava je zaměřená koncipována tak, aby ukázala netradiční zpracování karet a zaujala co nejširší diváckou obec. Nechtěli jsme vystavovat „jen“ karty nejstarší. To by se potom lehce mohlo stát, že návštěvník by vnímal prakticky ustálené obrazy jako „stále stejné“ – a možná by ho brzy začalo nudit.

Od kdy vy sám sbíráte karty ?
Od svých šestnácti let - tedy 30 roků. Sbírám pokud možno kompletní hry. Jejich přesný počet nevím, ale odhaduji to na více než 3000 sad.

Rád bych upozornil, že existují i specialisté, kteří sbírají třeba jen žolíky nebo karetní reversy.

Bavíme se o kartách, jste sběratel, odborník, zeptat se musím: Znáte písničku Balíček karet? Co jí říkáte?
Písničku znám. A víte, že má mnohem bohatší historii než si lidé myslí? Příběh je popsán už v literatuře 19. století. V rámci našeho Clubu bychom rádi někdy dali dohromady celou historii tohoto příběhu, který má opravdu reálný základ.

A teď pozor! Když Vám řeknu re, tuti - uměl byste pokračovat dál a víte, co to je?
To není těžké!Takže - boty, kalhoty, kaiser, rekaiser.... Fleky v mariáši, tj. dvojnásobení hodnoty hrané hry

Správně. Mám „školení“ od svého dědy. V dětství jsme karty hrávali v neděli odpoledne ještě s tátou a bráchou. To, že víte, svědčí o Tom, že nejen sbíráte, ale i hrajete. Je to tak?

Občas zavzpomínáme s kamarády na léta gymnaziální a fakultní při partii licitovaného mariáše.

Tolik předseda pan předseda Bílý. Zbývá jen dodat, že v neděli 25. září se můžete na Netradiční české hrací karty přijít podívat od 14,00 do 126,00 hodin, poté ve všední dny od 9,00 do 16,00 hodin. V době státního svátku (28.9.) je výstava otevřena Od 14,00 do 16,00 hodin.

Jednotné vstupné je 20,- Kč, děti do šesti let mají vstup na výstavu i do celého muzea zdarma.

 

Více na: https://www.tnv.cz/cz/kultura/mestske-muzeum/